Zachęcamy do zapoznania się z inicjatywą "Katecheza bez granic", w ramach której w każdą sobotę o godz. 21-ej planujemy emitować premierowe odcinki poświęcone teologii - różnym zagadnieniom, które mogą być przydatne katechetom np. w liceum, czy starszych klasach podstawówki.

Link do kanału:

„Katecheza bez granic” – autorzy projektu zapraszają młodych na swój kanał

Dlaczego mamy mówić o naszych grzechach księdzu? Co traci się bez bierzmowania? Czy istnieje „rozwód kościelny”? Czy nasza religia jest tą właściwą” – odpowiedzi na te i wiele innych fascynujących pytań szukać można w kolejnych odcinkach cyklu „Katecheza bez granic”. - Być może aktualny czas zawieszenia lekcji i zachęta do zdalnej pracy z uczniami będzie dobrą okazją do tego, by katecheci zajrzeli na nasz kanał i zachęcili do tego samego uczniów – zachęca koordynatorka programu dr Aneta Rayzacher-Majewska z UKSW.

Projekt realizowany jest przez Koło Naukowe Katechetyków UKSW. - "Katecheza bez granic" to pomysł, który istniał w głowach osób związanych z Kołem Naukowym Katechetyków UKSW na długo, zanim został zrealizowany – podkreśla koordynatorka projektu dr Aneta Rayzacher-Majewska. – Podejmując zagadnienia związane z nauczaniem religii w szkole, katechezą parafialną, edukacją domową oraz przygotowaniem do sakramentów dzieci i młodzieży w innych krajach stwierdziliśmy, że potrzebna jest uniwersalna pomoc, z której będą mogły skorzystać osoby związane z każdą z tym form katechetycznej posługi Słowa. Stąd też nazwa – „Katecheza bez granic” - sugerująca, że nie chcemy ograniczać naszej działalności w jakikolwiek sposób – wyjaśnia.

Pierwszy odcinek pt. „Czy Bóg istnieje?”, poprzedzony zwiastunem serii i odcinkiem "zerowym" wyjaśniającym koncepcję cyklu, opublikowany został na YouTube 23 listopada 2019 r. Dotychczas powstało 17 odcinków, w ramach których poruszone zostały różne zagadnienia - m.in. dotyczące Biblii, prawd wiary, moralności czy sakramentów. Na szereg pytań związanych z tymi kwestiami próbują odpowiedzieć m.in. ks. Piotr Pawlukiewicz, o. Tomasz Nowak OP, bp Wiesław Śmigiel, s. Bogusława Wawrzyńczak CSCIJ, dr hab. Barbara Strzałkowska czy Paweł Głowacki. Koordynatorzy cieszą się z rosnącej liczby subskrypcji (ponad 500) i zapraszają na swój kanał. - Być może aktualny czas zawieszenia lekcji i zachęta do zdalnej pracy z uczniami będzie dobrą okazją do tego, by katecheci zajrzeli na nasz kanał i zachęcili do tego samego uczniów. W oparciu o nagrania można zrealizować cele katechetyczne i zaproponować szereg aktywności dla młodzieży – zachęca dr Aneta Rayzacher-Majewska. W planie jest nagrywanie dalszych części serii także opracowywanie wskazówek dla katechetów, jak wykorzystywać te materiały na lekcjach i w katechezie parafialnej. Kolejne odcinki mają być skoncentrowane wokół nauczania Jana Pawła II w myśl hasła „Sto filmów na stulecie urodzin Jana Pawła II”.